Zapach Warszawy (XVI Akcja GTWb - Zmysły)


Link | 19.02.09 | mix | (21)Zapach miasta. Niby go nie widać, a jednak ciężko zaprzeczyć, że istnieje. Niektórzy tworzą z niego dzieło sztuki. Inni robią na nim pieniądze. Marcel Duchamp zamknął w szklanej bańce powietrze z Paryża. Berlin reklamował się jako "miasto, które ładnie pachnie", sprzedając w formie suweniru powietrze z Alexanderplatz. Amerykańska firma perfumeryjna Bond no.9 wypuściła na rynek serię dwudziestu siedmiu zapachów inspirowanych ulicami i dzielnicami Nowego Jorku.
A Warszawa? Jak pachnie Warszawa? Pewnie dla każdego inaczej. Dla mnie inaczej pachnie też każde jej miejsce.
Na Kamionku, a dawniej i na Powiślu, unosi się słodkawo-mdła woń płynąca z fabryki czekolady. Sąsiedni Grochów pachnie starą zabudową, nie wietrzoną przeciągami wojennych zniszczeń. Gdzieniegdzie jeszcze dymem z komina lub spalanych liści. Tak pachnie zresztą większość przedmieść. Na Centralnym mieszają się wszystkie najgorsze zapachy miasta. W Metrze zaś wciąż czuć sterylny powiew nowości i suchego, zimnego wiatru, wiejącego z tuneli wszystkich podziemnych kolejek świata. Bezwonne przeciągi omiatają szerokie aleje i rozległe osiedla. Na cmentarzach pachnie deszczem, a w starych kościołach święconą wodą i butwiejącymi ławkami. Zapach siarki unosi się nad Placem Krasińskich po honorowej salwie na corocznym apelu poległych Powstańców i nad stadionem Legii po odpaleniu na trybunach rac. Mają swój zapach także chłodne poranki na Starówce, letnie popołudnia w pustawym Śródmieściu i parne wieczory na Saskiej Kępie.
Jest więc coś w słowach warszawskiego piłkarza Dariusza Dziekanowskiego, który, grając chwilowo w Widzewie, powiedział: "Łódzkie powietrze mi zaszkodziło i kiedy tylko mijam tabliczkę z napisem Warszawa, natychmiast otwieram okno samochodowe, aby nasycić się świeżym powietrzem".facebook
flickr
budapast

indeks

2021
06
05
04
03
02
01
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006

mok
och
pow
prg płd
prg płn
str mst
śró płd
śró płn
wol
żol
mix
świat

zły
neony
street


made in warsaw
© paweł kozdrowicz
pkozdrowicz@gmail.com