SKRA Warszawa


Link | 20.05.10 | och | (4)Czy zastanawialiście się kiedyś co tak naprawdę oznacza skrót SKRA? Brzmi trochę jak nazwa chorwackiej wyspy albo śledzia przyrządzanego na sposób skandynawski. Otóż nic bardziej mylnego! SKRA to inaczej Sportowy Klub Robotniczo-Akademicki. Nazwa w sam raz dla prymusa kolektywnych zmagań fizycznych w peerelowskiej Polsce, nieprawdaż?. Znów pudło! Korzenie klubu sportowego SKRA Warszawa sięgają bowiem roku 1921, a jego rodowód sportowych boisk Woli, nie zaś Ochoty, z którą jest dziś powszechnie kojarzony.
Pierwszy stadion „Skrzaków” znajdował się bowiem na tzw. „Placu Nędzy”, na Okopowej, w załamaniu murów cmentarzy ewangelickiego i żydowskiego. Dopiero w 1947 roku Biuro Odbudowy Stolicy miało gest i podarowało klubowi tereny u zbiegu ulicy Wawelskiej z aleją Żwirki i Wigury, przed wojną zajmowane przez KS Warszawianka (sic!), który zbudował sobie w tym miejscu kameralny stadion z kieszonkowym budynkiem klubowym. Stadionu z prawdziwego zdarzenia dorobiła się tu jednak dopiero SKRA. W czasach świetności na trybunach w kształcie charakterystycznej podkowy zasiąść mogło 30 parę tysięcy widzów, którzy przez całe lata 50. emocjonowali się zawodami żużlowymi, potem zaś meczami lekkoatletycznymi i rugby. W latach 60. SKRA zdobyła nawet 6 tytułów Mistrzów Polski w bieganiu za jajowatą piłką! Do dziś rugby i lekkoatletyka to zresztą koronne, żeby nie powiedzieć jedyne, dyscypliny uprawiane w ramach sekcji sportowych klubu. O dziwo piłka nożna nie miała tu nigdy specjalnego wziącia.
Stadion SKRY to też prawdziwy barometr przemian społecznych, zachodzących w naszym kraju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. U schyłku komuny na stadionowym parkingu rozstawiali swe łóżka polowe i turystyczne stoliki handlarze dekatyzowanych dżinsów i kurtek z barankiem. U zarania XXI wieku terenem przy Wawelskiej żywo zainteresował się zaś jakiś irlandzki deweloper. Do bloków, które zamierza tu wybudować, wprowadzą się pewnie tamci sprzedawcy tureckiej konfekcji, którzy przez lata przeszli długą drogę od detalu do hurtu.

Zobacz to miejsce na mapie

Przeczytaj też o innych klubach sportowych stolicy:

Gwardii
Okęciu
Orle
Olimpiifacebook
flickr
budapast

indeks

2019
09
08
07
06
05
04
03
02
01
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006

mok
och
pow
prg płd
prg płn
str mst
śró płd
śró płn
wol
żol
mix
świat

zły
neony
street


made in warsaw
© paweł kozdrowicz
pkozdrowicz@gmail.com