Przed wojną i dziś

Wczoraj było o przytułku sióstr Felicjanek na Nowowiejskiej, więc dziś czas na ich klasztor zacisznie położony na skraju rezerwatu imienia Jana III Sobieskiego w Wawrze. Na klasztor, a właściwie na przylegający doń kościół, a tak naprawdę na jego wieżę. Bo to właśnie ją we wrześniu 1939 roku w ząbek czesany lebiega wybrał sobie na punkt obserwacyjny płonącej Warszawy. I to właśnie tu cyknięto mu tę fotkę rodem z upiornego fotoplastikonu.Oryginalna wieża przetrwała po tej niespodziewanej wizycie jeszcze tylko pięć lat. Po zajęciu praskiego brzegu przez wojska radzieckie, kościół stał się bowiem punktem orientacyjnym dla niemieckich bombardowań z drugiej strony Wisły, czego skutki widać do dziś na nieotynkowanym fragmencie elewacji kościoła.Nadwątlona uderzeniami pocisków wieża wysadzona została w końcu przez kościuszkowskich saperów, aby zapobiec zawaleniu się ciężkiej żelbetowej konstrukcji na sklepienie kościoła. Odbudowano ją dopiero w zeszłym roku, w formie ażurowej kratownicy.

Fragmenty oryginalnej wieży oraz szczątki niemieckich bomb wmurowano zaś w skały groty Matki Boskiej z Lourdes, wzniesionej przez siostry vis a vis wejścia do kościoła.I jakby tego było mało, z fasady przyglądają się jej Matka Boska Częstochowska w asyście świętych Franciszka i Feliksa, dłuta samego Xawerego Dunikowskiego.Archiwalne zdjęcia pochodzą z katalogu wystawy "Felicjanki w Warszawie. 150. rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo".

Zobacz to miejsce na mapie

Name:

komentarze:

16.01.2016, 13:26
Romuald Szczypek
W podziemiu tego klasztoru,w czasie 2 wojny światowej, zgromadzili nas Niemcy.Moja mama nie wykonała rozkazu niemieckiego i nie dała nas wywieźć
wiadomo gdzie.Uciekliśmy do domu przy ulicy Cedrowej i tam przeżyliśmy wojnę.

26.04.2010, 10:22
margolcia
A dokładnie rzecz biorąc Marysin Wawerski.
W tych rejonach marysin-anin-rembertów-wesoła jest dużo ciekawych miejsc, choćby związanych z Piłsudskim, czy okresem drugiej wojny światowej.

29.10.2009, 17:07
syrenigrod
Święta racja, ale nie chciałem na razie tworzyć oddzielnej kategorii dla jednego wpisu. A tak naprawdę to sama Praga Południe to sztuczny twór. Jest Grochów, Kamionek, Gocław, Gocławek, Saska Kępa... A Praga to jest na północy ;)

29.10.2009, 09:22
woyciech
To nie jest praga-południe, tylko już Wawer ;p

28.10.2009, 11:14
Tomek
Bardzo interesujące informacje. Bloga oglądam od pewnego czasu i wydaje mi się coraz bardziej zajmujący. Dziękuję i uprzejmie proszę o więcej!